Na kurs w takiej formie należy przeznaczyć trzy do czterech weekendów. Nie muszą one następować bezpośrednio po sobie - można uczęszczać na kurs co drugi, co trzeci weekend.
Wystarczy powiadomić nas o swoim przybyciu i otrzymać potwierdzenie zgłoszenia. Kursy weekendowe rozpoczynamy w każdą sobotę o godz 08.00.
Zapewniamy 15 godzin efektywnego szkolenia w ramach każdego weekendu i rejs nocny po Zatoce Gdańskiej. Przyjezdnym proponujemy zakwaterowanie na jachcie w cenie 20 PLN na dobę lub w apartamentach na terenie Trójmiasta.
TERMINY KURSÓW
Po uregulowaniu ceny za kurs wprowadzamy dane uczestnika do systemu rezerwacji online. Od tego momentu zapis na kolejne zajęcia odbywa się przy pomocy prostego w obsłudze systemu rezerwacji. Wystarczy kliknąć swoje przybycie w systemowym kalendarzu i stawić się punktualnie na zajęcia. Generalne zasady dla kursu w formule wybrane weekendy :
- kurs rozpoczyna się zawsze w sobotę o godz 08.00 rano
- realizacja programu następuje w kolejne dowolnie wybrane weekendy
- W trakcie kursu przysługuje rejs nocny po Zatoce Gdańskiej. Rejs ma charakter szkoleniowy, traktowany jest jako integralna część kursu i cenne uzupełnienie procesu szkolenia
sobota
godz 08.00 - 11.00 szkolenie - teoria / praktyka
godz 12.00 - 15.00 szkolenie - teoria / praktyka
godz 17.00 - 20.00 cykl wykładów z teorii
niedziela
godz 08.00 - 11.00 szkolenie - teoria / praktyka
godz 12.00 - 15.00 szkolenie - teoria / praktyka
JAK ZAPISAĆ SIĘ NA KURS
Wystarczy wysłać zgłoszenie mailowe w krótkiej i zwięzłej formie - termin przyjazdu, imię i nazwisko, dane kontaktowe. Możesz skorzystać z naszego formularza kontaktowego. Twoje zgłoszenie powinno być potwierdzone jeszcze tego samego dnia, w wyjątkowych sytuacjach poczekaj do 48 godzin. W potwierdzeniu zgłoszenia zawarte będą wszystkie niezbędne informacje dotyczące kursu, przedpłaty i dostępu do podręcznika online. Po odnotowaniu wpłaty wprowadzimy Twoje dane do systemu rezerwacji i udostępnimy hasło na podręcznik internetowy.
CENA I ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE
Cena kursu na stopień Jachtowego Sternika Morskiego w trybie Weekendowym to 1400PLN
Przy dwóch lub więcej jednoczesnych zgłoszeniach stosujemy cenę promocyjną 1200PLN/os
Dla uczniów i studentów do 26 roku życia z ważną legitymacją dodatkowe 10% zniżki
Dla naszych kursantów kursy SRC w promocyjnej cenie 180PLN zamiast 350PLN
W ramach szkolenia żeglarskiego przygotowanie do uzyskania certyfikatu ISSA Inshore Skipper gratis
Świadczenia zawarte w cenie to 15 godzin wykładowych i konsultacyjnych, 30 - 40 godzin manewrowych, ubezpieczenie NNW, dostęp do podręcznika online i materiałów szkoleniowych. W cenie także dostęp do zaplecza socjalnego Mariny Gdynia. Cena nie zawiera zakwaterowania oraz wyżywienia.
Cena nie zawiera opłaty za egzamin oraz wystawienie patentu. Wysokość tych opłat ustala Polski Związek Żeglarski. W bieżącym sezonie przedstawiają się one następująco:
![]() |
opłata za egzamin | opłata za wystawienie patentu | ||
pełna stawka | ze zniżką* | pełna stawka | ze zniżką* | |
żeglarz jachtowy | 250 | 125 | 50 | 25 |
sternik jachtowy | 350 | 175 | 50 | 25 |
Do ceny egzaminu należy doliczyć 50 PLN na koszty przygotowania dokumentacji egzaminacyjnej.
*Zniżki przysługują uczniom i studentom do 26 roku życia
Opłat tych nie da się uniknąć korzystając z usług innej szkoły żeglarstwa. Polski Związek Żeglarski stosuje jednakowy cennik w stosunku do wszystkich podmiotów, we wszystkich województwach.
Szkolenie teoretyczne: Wykłady oraz ćwiczenia dotyczyć będą najważniejszych działów : Nawigacji, Locji Morskiej, Ratownictwa, Meteorologii, Przepisów oraz Międzynarodowego Prawa Drogi Morskiej.
Podczas zajęć zapewniamy komplety przyrządów i pomocy nawigacyjnych mapy morskie trójkąty nawigacyjne, locje, spisy świateł. Solidnie przygotujemy do egzaminu. Bezpośrednio przed egzaminem zorganizujemy cykl konsultacji i egzamin próbny.
Koncentrujemy się na tych zagadnieniach które wymagają wsparcia wykładowcy i wspólnej pracy z instruktorem.
Część wiedzy z zakresu budowy jachtu, teorii żeglowania czy obsługi instalacji jachtowych, zostanie wam przekazana w trakcie zajęć praktycznych i rejsów szkoleniowych. Pozostałe zagadnienia takie jak rodzaje kotwic czy typy ożaglowania bez trudu przyswoicie sami korzystając z naszych publikacji oraz podręcznika dostępnego na niniejszej stronie.
Szkolenie praktyczne: Manewry portowe na silniku realizujemy z wykorzystaniem floty Dufour C24. Manewrujemy na akwenie treningowym Mariny Gdynia oraz w samej marinie.
Na silniku uczymy głównie manewrów portowych i radzenia sobie w ograniczonej przestrzeni manewrowej - zacieśnianie cyrkulacji, wspomaganie manewrów szpringami
Ramowy program szkolenia na silniku
manewry portowe na silniku za dnia i w nocy
mraca na cumach - wspomaganie manewrów szpringami
podejście do kei long side, dojście dziobem / rufą do nabrzeża
dostawienie burty do nabrzeża / odstawienie rufy z wykorzystaniem szpringu dziobowego
odstawienie dziobu od nabrzeża z wykorzystaniem szpringu rufowego
zacieśnianie cyrkulacji przy ograniczonej przestrzeni manewrowej
Do szkolenia pod żaglami wykorzystujemy morskie jachty Dufour C24. Dysponujemy czterema jednostkami tej klasy. Dufour to myśl konstrukcyjna renomowanej francuskiej stoczni - nowoczesna sportowa sylwetka i dzielność pełnomorskiego jachtu.
Nasza flota znajduje się pod stałym nadzorem technicznym inspektorów Urzędu mMorskiego w Gdyni. Jachty posiadają ważne karty bezpieczeństwa i orzeczenia zdolności żeglugowej.
Pod żaglami szkolimy w małych 4 - 5 osobowych grupach. Małe jachty klasy Dufour służą nam także do treningu manewrów portowych na cumach i szpringach.
Ramowy program szkolenia pod żaglami
ostrzenie / odpadanie, zwroty przez sztag / bezpieczny zwrot przez rufę
regulowanie dyszy, precyzyjne ustawienie żagli do wiatru, refowanie grota
podstawowe manewry portowe
manewr człowiek za burtą
podejście do kei long side pod żaglami
odejście od kei z wykorzystaniem szpringu
Na jachtach kwaterujemy w dwóch standardach
I. Bavaria 32 - 2 kabiny sypialne, ogrzewane, przestronna mesa , kambuz, piekarnik, kuchnia gazowa, czajnik elektryczny, w cenie dostęp do zaplecza socjalnego Mariny (wc, ciepły prysznic), na jachcie jest zasilanie 230v, na terenie portu strefa WiFi. Cena zakwaterowania 25 PLN/noc
II. Dufour 24 - 4 koje, ciasne wnętrze, brak kambuza i łazienki na jachcie, w cenie dostęp do zaplecza socjalnego (wc, ciepły prysznic). Na jachcie jest zasilanie 230v a na terenie portu strefa WiFi. Cena zakwaterowania 10 PLN /doba
Jachty na postoju są ogrzewane. Warto mieć własny śpiwór, można zamówić pościel za dodatkową opłatą. Przed każdą kwaterką jachty są gruntownie sprzątane.
Pokoje i apartamenty. Noclegi dostępne są w cenie 35 - 50 PLN w pokojach wieloosobowych (hostel) ze wspólną łazienką lub w cenie 110 PLN za samodzielny dwu osobowy apartament z łazienką i aneksem kuchennym. Znane nam lokalizacje znajdują się w odległości 200-500 metrów od portu. Proponujemy również zaprzyjaźnione pokoje gościnne w cenie 40PLN/noc/os dobrze skomunikowane z Mariną.
Na terenie portu można zaparkować samochód / Marina jest całodobowo monitorowana, prowadzony jest także dozór agencji ochrony / na terenie Mariny Gdynia obowiązuje strefa bezpłatnego dostępu do internetu / można korzystać z komputera/drukarki w naszym biurze / na jachtach jest dostępne napięcie 230 V / jachty wyposażone są w czajniki elektryczne / w cenie kursu jest dostęp do zaplecza socjalnego Mariny Gdynia (WC). Prysznic, pralnia oraz sauna są dodatkowo odpłatne w Marinie
Egzaminy odbywają się prawie w każdy weekend, wszystkie egzaminy połączone są z kursami intensywnymi.
Do egzaminu należy przygotować zdjęcie o wymiarach 3.5x4.5cm, opłaty egzaminacyjne zgodnie z cennikiem powyżej oraz komplet opinii z rejsu (dotyczy Jachtowych Sterników Morskich)
Egzaminy na stopień Żeglarza Jachtowego zaczynają się w piątki o godzinie 12.00 egzaminem wewnętrznym i zbieraniem dokumentacji. O godzinie 15.00 zaczynamy egzamin państwowy. Czas należy zarezerwować sobie do godziny 20.00
Egzaminy na stopień Jachtowego Sternika Morskiego zaczynają się w piątki o godzinie 17.00 egzaminem wewnętrznym i zbieraniem dokumentacji. W soboty o godzinie 09.00 zaczynamy egzamin Państwowy. Czan należy zarezerwować sobie do godziny 15.00
Wychodząc na przeciw Waszym oczekiwaniom przygotowaliśmy kilka scenariuszy i ścieżek rozwoju kariery żeglarskiej dla osób nie posiadających stażu. Brak stażu nie przekreśla możliwości wzięcia udziału w kursie ale może wydłużyć czas oczekiwania na upragniony patent żeglarski.
W przypadku kiedy uczestnikowi brakuje do 50 godzin stażowych jesteśmy w stanie uzupełnić staż z kursu.
W przypadku kiedy uczestnikowi brakuje do 100 godzin stażowy to przy połączeniu kursu z rejsem weekendowym przed szkoleniem również jesteśmy w stanie uzupełnić staż.
W przypadku kiedy uczestnikowi brakuje 100 lub więcej godzin proponujemy inne rozwiązanie. Na koniec szkolenia najlepiej wtedy podejść do egzaminu na stopień żeglarza jachtowego (aby móc pływać śródlądowo oraz po akwenach zamkniętych w Polsce oraz ISSA Inshore Skipper, dzięki któremu będziecie w stanie wyczarterować jacht w Grecji i Chorwacji. Staż można wtedy spokojnie powoli wypływać nawet samemu dokumentując go kartami rejsu. Aby podejść do egzaminu nie będzie konieczne ponowne podchodzenie do szkolenia JSM, wystarczy aktywna obecność na darmowej manewrówce przed egzaminem.