Tysiące wysp szkierowych, białe noce, bajeczne krajobrazy, oaza ciszy i spokoju, warsztaty nawigacyjne w skalnym labiryncie, w portach sauna opalana drewnem - absolutna rewelacja! Tani przelot na akwen liniami Wizzair z Gdańska! średnio zazwyczaj do 400 PLN w obie strony, zdarzają się okazję nawet za 80zł w obie strony.

Wyspy Alndzkie to archipelag ponad sześciu tysięcy wysp i wysepek szkierowych położonych pomiędzy Sztokholmem i Helsinkami u wejścia na Zatokę Botnicką. Jest to autonomiczny region pod protektoratem Finaldii. Autonomia i niezależność mieszkańców wysp zwanych Alanders sięga bardzo daleko. Wyspy mają własną flagę i parlament.

Unikalne wybrzeża szkierowe są niczym skalny labirynt pokyty mchem i karłowaym lasem. Na każdym kroku odnaleźć tu można osłonięte od wiatru i fali ciche zatoczki i kotwicowiska. Archipelag jest bardzo rozległy. Całymi dniami możemy żeglować od wyspy do wyspy pozostając z daleka od osad ludzkich i jakichkolwiek śladów cywilizacji.

Białe noce i fińska sauna

Urozmaiceniem bajkowego krajobrazu wysp Alandzkich są białe noce podczas których słońce niechętnie chowa się za horyzontem. W każdej przystani obowiązkowo korzystamy z "bastu" czyli tradycyjnej fińskiej sauny. Po kąpieli w chłodnej wodzie, rozpalamy grilla i łowimy szczupaki na kolację. Alandy to nasz ulubiony akwen - powracamy tam każdego roku!